Juvenile Honours

2019 Juvenile Honours

County, Provincial & National medal winning performances, USAC Juveniles

Leinster Cross Country Championships

2nd : BU15 : 3,500m : Myles Hewlett

3rd : BU16 : 4,000m : Myles Hewlett

6th : BU16 : 3,500m : Eoin Shannon

7th : BU14 : 3,000m : Sean Lennon

8th : BU16 : 4,000m : Aidan Shannon

10th : BU16 : 4,000m : Ben Wall

10th : BU17 : 5,000m : Aidan Shannon

12th : BU16 : 4,000m : Eoin Shannon

Gold : BU15 Club Team : 3,500M : Myles Hewlett, Eoin Shannon, Will Park & Finn Kelly

Gold : BU15 County Team : 3,500M : Myles Hewlett, Eoin Shannon, Will Park, Finn Kelly & Sean Lennon

Gold : BU16 Club Team : 4,000M : Myles Hewlett, Aidan Shannon, Ben Wall & Eoin Shannon

Gold : BU16 County Team : 4,000M : Myles Hewlett, Aidan Shannon, Ben Wall, Eoin Shannon, Robert Wall & Will Park

Gold : BU17 County Team : 5,000M : Aidan Shannon, Ben Wall, Darragh Flannelly & Robert Wall

Silver : BU17 Club Team : 5,000M : Aidan Shannon, Ben Wall, Darragh Flannelly & Robert Wall

Wexford Cross Country Championships

Gold : BU13 Team : 2.5km : Ronan Shannon, Olan Delaney & Sam Myers

Gold : BU13 : 2.5km : Ronan Shannon

Gold : BU14 Team : 3km : Sean Lennon, Ronan Shannon & Tomasso Hickey

Gold : BU14 : 3km : Sean Lennon

Gold : BU15 Team : 3.5km : Myles Hewlett, Eoin Shannon & Sean Lennon

Gold : BU15 : 3.5km : Myles Hewlett

Gold : BU16 Team : 3.5km : Myles Hewlett, Aidan Shannon & Ben Wall

Gold : BU16 : 3.5km : Myles Hewlett

Gold : BU17 Team : 5km : Ben Wall, Robert Wall & Adam O’Connor

Gold : BU17 : 5km : Ben Wall

Silver : BU11 Team : 1.5km : Cormac Delaney, Maitiu Wall & Gearoid Byrne

Silver : BU14 : 3km : Ronan Shannon

Silver : BU15 Team : 3.5km : Finn Kelly, Will Park & Aidan Kehoe

Silver : BU15 : 3.5km : Eoin Shannon

Silver : GU16 Team : 3.5km : Isabel Bawden, Aoife Lyng & Aisling Ryan

Silver : BU16 Team : 3.5km : Robert Wall, Will Park & Owen Lennon

Silver : BU16 : 3.5km : Aidan Shannon

Silver : GU17 : 4km : Erinn Shannon

Silver : BU17 : 5km : Robert Wall

Bronze : BU9 (Non Championship) : 500m : TJ Murphy

Bronze : BU12 : 2km : Max Murphy

Bronze : BU13 : 2.5km : Olan Delaney

Bronze : BU14 Team : 3km : Luca O’Connor, Olan Delaney & Sam Myers

Bronze : BU14 : 3km : Tomasso Hickey

Bronze : BU15 : 3.5km : Sean Lennon

Bronze : BU16 : 3.5km : Ben Wall

National Development Track & Field Championships

Bronze : BU14 : 800m : Luca O’Connor

National Track & Field Championships

Bronze : BU15 : 800m : Myles Hewlett

Bronze : BU15 : 1,500m : Myles Hewlett

Bronze : BU16 : 3km Walk : Owen Lennon

Leinster Track & Field Championships

Gold : BU14 : 300m : Tommaso Hickey

Gold : BU15 : 800m : Myles Hewlett

Gold : BU15 : 1,500m : Myles Hewlett

Gold : BU16 : 3km Walk : Owen Lennon

Gold : BU19 : Javelin : Joshua Hewlett

Silver : BU14 : 300m : Luca O’Connor

Silver : BU16 : 400m : Owen Lennon

Silver : BU16 : 800m : Darragh Flannelly

Silver : BU17 : 800m : Adam O’Connor

Silver : BU18 : Triple Jump : Patrick Doyle

Silver : Junior Men : 4x400m Relay : Aaron Browne, Conor Murphy, Patrick Doyle & Rory Flanagan

Bronze : GU15 : 2km Walk : Isabel Bawden

Bronze : BU15 : 300m : Aidan Kehoe

Bronze : BU16 : 1,500m : Darragh Flannelly

Bronze : BU16 : 3,000m : Ben Wall

Bronze : BU18 : 5km Walk : Ryan Kielthy

Wexford Track & Field Championships

Gold : BU9 : 60m : TJ Murphy

Gold : BU9 : 300m : TJ Murphy

Gold : BU10 : Turbo Javelin : Fionn MacEochaidh

Gold : BU10 : 4x100m Relay : Adam Burke, TJ Murphy, Donagh Grennan, Fionn MacEochaidh & Conall Delaney

Gold : BU12 : Shot Putt : Max Murphy

Gold : BU13 : 4x100m Relay : Keelan Ryan, Eoin Hannan, Sam Myers, Olan Delaney & Charlie Alfred

Gold : BU14 : 800m : Luca O’Connor

Gold : BU14 : 1,500m : Sean Lennon

Gold : BU14 : Walk : Sean Lennon

Gold : BU14 : 75m Hurdles : Sean Lennon

Gold : BU14 : 4x100m Relay : Sean Lennon, Luca O’Connor, Tommaso Hickey & Olan Delaney

Gold : BU15 : 1,500m : Finn Kelly

Gold : BU15 : 800m : Myles Hewlett

Gold : BU16 : 1,500m : Ben Wall

Gold : BU16 : 100m : Oisin MacEochaidh

Gold : BU16 : 200m : Oisin MacEochaidh

Gold : BU16 : 800m : Darragh Flannelly

Gold : BU16 : 80m Hurdles : Oisin MacEochaidh

Gold : BU16 : 250m Hurdles : Robert Wall

Gold : BU16 : 4x100m Relay : Ben Wall, Myles Hewlett, Darragh Flannelly & Finn Kelly

Gold : BU17 : 200m : Rory Flanagan

Gold : BU17 : 1,500m : Adam O’Connor

Gold : BU17 : 800m : Adam O’Connor

Gold : Mixed U17 : 4x100m Relay : Rory Flanagan, Ciara Murphy, Louise Doyle & Ben Wall

Gold : BU18 : Long Jump : Patrick Doyle

Gold : BU18 : Walk : Ryan Kielthy

Gold : BU18 : 110m Hurdles : Ryan Kielthy

Gold : BU18 : 200m : Aaron Browne

Gold : BU18 : 800m : Aaron Browne

Gold : Mixed U18 : 4x100m Relay : Claire Doyle, Patrick Doyle, Conor Murphy & Aoife NiEochaidh

Gold : GU19 : 100m : Rebecca Bawden

Gold : GU19 : 200m : Rebecca Bawden

Gold : GU19 : 800m : Rebecca Bawden

Gold : GU19 : 1,500m : Rebecca Bawden

Gold : GU19 : Long Jump : Rebecca Bawden

Gold : GU19 : 4x100m Relay : Claire Doyle, Allanah Byrne, Rebecca Bawden & Aoife NiEochaidh

Gold : BU19 : 4x100m Relay : Patrick Doyle, Aaron Browne, Conor Murphy & Daniel Wickham

Silver : BU9 : Long Jump : TJ Murphy

Silver : BU9 : 100m : TJ Murphy

Silver : GU10 : 60m : Ellie Fitzgibbon

Silver : BU10 : 60m : Fionn MacEochaidh

Silver : BU10 : 500m : Fionn MacEochaidh

Silver : BU10 : Long Jump : Fionn MacEochaidh

Silver : BU12 : 600m : Max Murphy

Silver : BU12 : Long Jump : Eanna Grennan

Silver : BU14 : 1,500m : Luca O’Connor

Silver : BU14 : 800m : Tommaso Hickey

Silver : BU14 : 200m : Tommaso Hickey

Silver : BU14 : 100m : Tomasso Hickey

Silver : BU15 : 800m : Aidan Kehoe

Silver : BU15 : 1,500m : Aidan Kehoe

Silver : BU15 : Javelin : Aidan Kehoe

Silver : BU16 : 100m : Ben Wall

Silver : BU16 : 200m : Darragh Flannelly

Silver : BU16 : 80m Hurdles : Robert Wall

Silver : BU16 : 4x100m Relay : Robert Wall, Oisin MacEochaidh, Aidan Shannon & Aidan Kehoe

Silver : BU17 : 100m : Rory Flanagan

Silver : GU17 : 1,500m : Louise Doyle

Silver : GU17 : Shot Putt : Eve Byrne

Silver : GU17 : 100m Hurdles : Eve Byrne

Silver : Mixed U17 : 4x100m Relay : Oisin MacEochaidh, Darragh Flannelly, Aisling Ryan & Kelly Corbett

Silver : GU18 : Shot Putt : Aoife NiEochaidh

Silver : GU18 : 200m : Aoife NiEochaidh

Silver : GU18 : High Jump : Claire Doyle

Silver : GU18 : Walk : Eve Byrne

Silver : BU18 : 100m : Patrick Doyle

Silver : BU18 : 200m : Conor Murphy

Silver : BU18 : Long Jump : Daniel Wickham

Silver : BU18 : High Jump : Conor Murphy

Silver : BU18 : 400m Hurdles : Patrick Doyle

Silver : BU18 : 800m : Ryan Kielthy

Silver : BU18 : 1,500m : Aaron Browne

Silver : GU19 : Shot Putt : Rebecca Bawden

Bronze : GU10 : Turbo Javelin : Ellie Fitzgibbon

Bronze : GU10 : Long Jump : Faye Kavanagh

Bronze : GU10 : 4x100m Relay : Sarah Lillis, Faye Kavanagh, Ellie Fitzgibbon & Isabella O’Connor

Bronze : BU10 : 4x100m Relay : Eoin Stephenson, Eanna Grennan, Max Murphy, Daniel Redmond & Roan Kavanagh

Bronze : GU11 : Turbo Javelin : Sara Viatkute

Bronze : BU13 : 100m : Sam Myers

Bronze : BU13 : 80m : Olan Delaney

Bronze : BU14 : Long Jump : Tommaso Hickey

Bronze : BU14 : 75m Hurdles : Tommaso Hickey

Bronze : BU14 : 80m : Tommaso Hickey

Bronze : BU14 : 200m : Luca O’Connor

Bronze : BU14 : 800m : Sean Lennon

Bronze : BU15 : 200m : Myles Hewlett

Bronze : GU16 : Walk : Isabel Bawden

Bronze : BU16 : 100m : Robert Wall

Bronze : BU16 : 200m : Aidan Shannon

Bronze : BU16 : 800m : Robert Wall

Bronze : BU16 : 1,500m : Robert Wall

Bronze : BU16 : 80m Hurdles : Ben Wall

Bronze : GU16 : 4x100m Relay : Ciara Murphy, Isabel Bawden, Hazel Hickey & Aoife Lyng

Bronze : GU17 : 100m : Louise Doyle

Bronze : GU17 : 200m : Louise Doyle

Bronze : GU17 : 800m : Louise Doyle

Bronze : BU17 : 800m : Rory Flanagan

Bronze : BU17 : 1,500m : Rory Flanagan

Bronze : GU17 : Long Jump : Eve Byrne

Bronze : Mixed U17 : 4x100m Relay : Adam O’ Connor, Robert Wall, Clodagh Foran & Eve Byrne

Bronze : U18 : Long Jump : Aoife NiEochaidh

Bronze : GU18 : 100m : Aoife NiEochaidh

Bronze : GU18 : Shot Putt : Claire Doyle

Bronze : BU18 : High Jump : Patrick Doyle

Bronze : BU18 : 200m : Patrick Doyle

Bronze : BU18 : Shot Putt : Daniel Wickham

Bronze : BU18 : 400m Hurdles : Daniel Wickham

Bronze : BU18 : 1,500m : Cian Flanagan

Bronze : Mixed U18 : 4x100m Relay : Aaron Browne, Eve Byrne, Louise Doyle & Daniel Wickham

National Indoor Track & Field

Silver : BU18 : 1.5Km Walk : Ryan Kielthy

Bronze : BU15 : 800m : Myles Hewlett

Leinster Indoor Track & Field

Gold : BU15 : 800m : Myles Hewlett

Gold : BU18 : Triple Jump : Patrick Doyle

Bronze : GU15 : 1Km Walk : Isabel Bawden

Bronze : BU16 : Shot Putt : Oisin MacEochaidh

Bronze : BU17 :1500m : Adam O’Connor

Bronze : BU18 : 60m : Patrick Doyle

Bronze : BU18 : 1.5Km Walk : Ryan Kielthy

National Cross Country Relay

Gold : BU14 (2017 Age Group) : Myles Hewlett, Cosmo Hewlett, Aidan Kehoe & Eoin Shannon

National Cross Country “B”

5th : GU17 : Erinn Shannon

Wexford Cross Country Relay

Gold : BU14 : 4 X 500M : Ronan Shannon, Charlie Alfred, Luca O’Connor & Tommaso Hickey

Gold : BU16 : 4 X 500M : Ben Wall, Eoin Shannon, Oisin MacEochaidh & Caolan Costello

Silver : BU10 : 4 X 250M : Fionn McEochaidh, TJ Murphy, Donagh Grennan & Darragh Mackey

Silver : BU12 : 4 X 250M : Eanna Grennan, Dylan Galvin, Cormac Delaney & Eoin Stephenson

Silver : BU14 : 4 X 500M : Sam Myers, Sean Lennon, Jim Malone & Olan Delaney

Silver : BU16 : 4 X 500M :Darragh Flannelly, Cosmo Hewlett, Robert Wall & Ben Myers

Bronze : GU16 : 4 X 500M : Hazel Hickey, Isabel Bawden, Aisling Ryan & Aoife Lyng

Bronze : BU16 : 4 X 500M :Myles Hewlett, Finn Kelly, Aidan Shannon & Aidan Kehoe

Leinster Cross Country Relay

Gold : BU16 : 4 X 500M : Myles Hewlett, Darragh Flannelly, Ben Wall & Aidan Shannon

Bronze : BU16 : 4 X 500M : Rob Wall, Cosmo Hewlett, Oisin MacEochaidh & Owen Lennon

Bronze : BU14 : 4 X 500M : Tommaso Hickey, Sean Lennon, Ronan Shannon & Eoin Hannan

Comments are closed.